poniedziałek, 2 czerwca 2014

O modzie inaczej: DIALOG nr 106 „Moda. Kultura i komercja”

Podobno potrzeba jest matką wynalazku. Tak jest właśnie z tym wpisem, który powstał w wyniku osobistych poszukiwań. Poszukiwań polskiego magazynu o modzie, w którym interesujących mnie treści nie będę musiała szukać pomiędzy newsami o ślubie Kim Kardashian a najnowszymi metodami walki z pomarańczową skórką. Choć zabrzmiało to naiwnie i utopijnie, po długim i wytrwałym szperaniu faktycznie odkryłam, że można w polskich magazynach dużo i dobrze przeczytać o modzie. Gdzie? A no właśnie, tu i ówdzie. Podczas swoich poszukiwań nie natrafiłam na jeden, konkretny tytuł, który skradłby moje serce. Odkryłam za to kilka naprawdę ciekawych, niszowych projektów, które modę pokazują inaczej niż popularne luksusowe magazyny dla kobiet. Postanowiłam więc stworzyć mini-cykl „O modzie inaczej”, w którym przedstawię Wam swoje propozycje. W większości będą to pojedyncze, tematyczne numery czasopism poświęconych szeroko pojętej kulturze czy magazyny wydane przy  konkretnej okazji. Można narzekać, że nie wychodzą cyklicznie, ale chyba lepiej po prostu zabrać się do czytania, bo obiecuję, że będzie warto! Gorąco zachęcam Was do dzielenia się również swoimi typami, razem stwórzmy bazę gazet/magazynów/czasopism, które pokazują inny punkt widzenia na modę!

Okładka magazynu DIALOG. Źródło.


W pierwszym wpisie, przedstawiam Wam DIALOG  Magazyn Polsko-Niemiecki, czyli dwujęzyczny kwartalnik poświęcony kulturowym i politycznym relacjom polsko-niemieckim. Tematem ostatniego, 106 numeru jest  moda, ukazana rzecz jasna w międzynarodowej konwencji.

Redaktor naczelny - Basil Kerski - zaznacza we wstępie, że choć modą nigdy się nie interesował, jest w pełni świadom tego, jak bardzo jest ona istotna we współczesnym świecie, a więc „niedocenianie jej byłoby ślepotą i ignorancją wobec kulturowej dynamiki naszych społeczeństw”. To zdrowe i mądre podejście osoby, która z branżą odzieżową nie ma absolutnie nic wspólnego, od początku napawa optymizmem. Aż chce się zajrzeć do środka. I słusznie, bo treść absolutnie nie rozczarowuje.

Numer otwiera wciągający artykuł poświęcony związkom mody i polityki. Niemiecka dziennikarka Ulrike Gropp udowadnia, że mówić o takich wzajemnych oddziaływaniach możemy nie tylko w indoktrynowanych, totalitarnych społeczeństwach.

W kolejnych tekstach stylowi berlińskich i warszawskich ulic przyglądają się ich mieszkanki – Angelika Taschen i Agnieszka Drotkiweicz, wyciągając czasem zaskakujące i zabawne wnioski.

Dorota Danielewicz odwiedza młodą polską projektantkę Ewelinę Barlak w jej berlińskim atelier. Twórczyni marki EwelineB, choć szyje w Warszawie, swoje kobiecie kolekcje sprzedaje właśnie w niemieckiej stolicy.

Marta Janiszewska podejmuje próbę zarysowania historii mody w ogóle oraz historii mody w Polsce począwszy od renesansu, kiedy to Polak dziwnym trafem zaczyna preferować żupan zamiast powszechnie modnego w Europie sajanu.

Na koniec redakcja serwuje nam dwie wisienki na torcie – obszerne artykuły biograficzne. Magdalena Parys pisze o Karlu Lagerfeldzie, a Marcin Kołodziejczyk przybliża postać Barbary Hoff. To chyba ten ostatni tekst cieszy mnie najbardziej i jest dowodem na to, że warto czasem sięgnąć po magazyn niszowy. Artykułowi towarzyszą wspaniałe zdjęcia projektów pani Barbary wykonane przez Tadeusza Rolke.

Podsumowując, kwartalnik DIALOG, a dokładniej jego 106 numer, to naprawdę porcja solidnej modowo-kulturowej wiedzy. To nie jest magazyn, który po przejrzeniu i przeczytaniu wyrzucicie do kosza. Ja dołączam go do swojej modowej biblioteczki, wiedząc, że jeszcze nie raz do niego wrócę. Redakcja postarała się, aby o modzie było lekko, przyjemnie, różnorodnie, a przy tym mądrze i merytorycznie. Poruszone tematy są ponadto świetnym wstępem do odkrywania nowych, modowych zagadnień we własnych poszukiwaniach.

DIALOG Magazyn Polsko-Niemiecki nr 106 „Moda. Kultura i komercja”.

Magazyn kupicie za zawrotną kwotę 12 zł w wybranych salonach Empik (uwaga, nie mylić z Dialogiem – miesięcznikiem poświęconym współczesnej dramaturgii). Jeszcze prościej zamówić go internetowo na stronie Przeglądu Politycznego. Wysyłka jest darmowa.


Życzę przyjemnej lektury! Koniecznie dajcie mi znać co sądzicie o DIALOGU, jak również o całym cyklu, który dzisiejszy wpis rozpoczyna. A jeśli macie swoje typy ciekawych, niszowych magazynów o modzie nie bądźcie samolubami i podzielcie się nimi w komentarzach ;). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz